ارث و انحصار وراثت

گواهی انحصار وراثت

آیا تاکنون برای امور راجع به ارث و انحصار وراثت به وکیل مراجعه کرده اید ؟

ما در اینجا پس از ارائه تعاریفی درخصوص باب ارث و همچنین نحوه انجام انحصار وراثت و دلایل آن اشاره ای خواهیم کرد.برای روشن شدن حقوق قانونی شما با وکلای ما در ارتباط باشید تا روش صحیح، در اخذ مطالبات قانونی شما را تسهیل و تبیین نمایند.

تعریفی از ارث و موجبات ارث را با استناد به ماده 861 از قانون مدنی که اعلام می دارد: موجبات ارث به دو صورت نسبی وسببی است و در همین راستا و براساس طبقه‌بندی وارثان و امتیازات آنها نسبت به اموال متوفی، رسیدگی و تعیین تکلیف اموال هرکس پس از فوت، ابتدا باید ورثه را تعیین کرد.

رسیدگی به این امر از سوی مراجع قانونی و با رعایت تشریفات لازمه مقید در قانون را انحصار وراثت می گویند و رای صادر شده را “گواهی انحصار وراثت” می نامند.

ارث و انحصار وراثت

با توجه به این که ورثه بتوانند سهم الارث خود را مطالبه و در آن تصرف کنند، ابتدا لازم است ورثه بودنشان و سهم الارث هر یک از ایشان در دادگاه بررسی و اثبات گردد، یعنی مصداق این موضوع ضرب المثل قدیمی است که می گویند: اول برادری تو ثابت کن بعد ادای ارث بکن. لذا در این خصوص دادگاه، پس از رسیدگی و اخذ استشهادیه و بررسی مدارک تقدیمی، گواهی‌نامه‌ای به نام تصدیق انحصار وراثت صادر می‌نماید که در اختیار اشخاص ذینفع قرار می گیرد. در واقع انحصار وراثت عبارت از معلوم شدن تعداد ورثه متوفی توسط مراجع ذیصلاح قضایی است.

اطلاعات بیشتر

تقسیم ترکه

ارث و انحصار وراثت

آیا تاکنون دعوی درخصوص تقسیم ترکه مطرح کرده اید ؟

ما در این بخش پس از انجام انحصار وراثت و تعیین ورثه متوفی، اشاره ای به تقسیم ترکه خواهیم نمود. لذا در این راستا برای اجرا عادلانه حقوق شما، با وکلای ما در ارتباط باشید تا خللی در اخذ حقوق معینه شما بوجود نیاید.

لذا می توان گفت پس از فوت یک شخص،‌ باید دیون او پرداخت شود. بعد از پرداخت این دیون آنچه که از اموال او به جا می‌ماند،‌ ترکه خالص است. این ترکه متعلق به وارثین متوفی بوده و باید بر طبق قانون و به شکل صحیح و عادلانه طبق قانون، بین وراث تقسیم گردد.

ما در ابتدا تعریفی از ترکه را بازگو کرده تا مطالب برای شما روشن شود.

ترکه در لغت به معنی اموالی است که یک فرد پس از فوت خود به جا می‌گذارد.  در اصلاح حقوقی ترکه به اموال و حقوقی گفته می‌شود که از متوفی باقی می‌ماند. ترکه باقیمانده مانند یک مال مشاع است و تمام وارثین دارای حق مالکیت هستند. به عبارت دیگر یک نوع شراکت اجباری وجود دارد. ورثه برای اینکه بتوانند سهم خود را از این مال مشترک جدا کنند، ابتدا باید بدهی و دیون متوفی را از این ترکه خارج کنند و بعد از آن، آنچه را که باقی ماند میان خود تقسیم کنند.

اطلاعات بیشتر

مطالبه سهم الارث

امروزه بدلیل افزایش بی رویه مرگ و میر ناگهانی ناشی از بیماری های مزمن همچون کرونا و نیز فوت انسان ها براثر موضعات مبتلابه از همین نوع بیماری ها و تصادفات رانندگی و بطور کلی عدم تصمیم گیری صحیح افراد نسبت به اموال باقیمانده از خود و به تبع آن اختلافات فکری و عقیده ای در تقسیم اموال متوفی و مطالبه سهم الارث برای هریک از ورثه اتفاق می افتد.

لذا شایسته است که در این خصوص با انتخاب وکیل باتجربه و متخصص در زمینه امور حقوقی خویش مشاوره و خدمات وکالتی خود را به وکلای منتخب واگذار نمایید.

بنابراین در مطالبه سهم الارث اموال به جا مانده از متوفی اعم از منقول و غیرمنقول می تواند از سوی ورثه مورد مطالبه قرار گیرد و این اموال بین ورثه مشاع است و ممکن است آنها بخواهند سهم خود را به طور مفروز مشخص و جدا نمایند.

 

لذا در این حالت که تقسیم شرکت، چه به صورت شرکت حقوقی، شرکت مدنی و شرکت قهری می باشد. بایستی تمامی شرکا طرف دعوا قرار گیرند، چرا که هر نوع اقدام و تصمیم در مورد ترکه، ناگریز مؤثر در حقوق سایر اصحاب دعوی و ورثه خواهد بود.

اطلاعات بیشتر

ارث و انحصار وراثت
ارث و انحصار وراثت

وصیت

امروزه یکی از مباحث بسیار مهمی که در خصوص وصیت وجود دارد این است که یک فرد تا چه میزان از اموالش را می تواند وصیت نماید.

پاسخ به این نوع سوال از آن جهت مهم و اساسی است که در فقه و قانون میزانی برای صحیح بودن وصیت میزان خاص و  مشخصی تعیین شده است. به طوری که یک فرد تنها تا میزان یک سوم یا ثلث اموالش را می تواند قبل از فوتش وصیت کند.

اگر میزان وصیت بیش از آن باشد، ورثه متوفی حق آن را دارند که مقدار مازاد بر یک سوم را پذیرفته و به آن عمل کنند و یا نپذیرند.

 

به این صورت که در صورتی که شخص 60 میلیون تومان دارایی داشته و به میزان 30 میلیون تومان از آن را به دیگری وصیت کرده است، لذا تا میزان یک سوم آن یعنی 20 میلیون تومان قابل اجرا و نافذ می باشد و نسبت به مقدار مازاد بر یک سوم یعنی 40میلیون تومان را ورثه متوفی باید قبول کنند تا برابر وصیت نامه موصی عمل کنند.

اطلاعات بیشتر

فرآیند ارث و انحصار وراثت

ارث و انحصار وراثت

0 / 5. 0

مشاوره حقوقی آنلاین