چک

امروزه در تعاملات و معاملات بین مردم ، سئوالاتی رایج به تضمین قرارداد یا وجه التزام آن به وجود می آید که تضمین و یا مبلغ دریافتی به صورت چک و یا سفته اخذ شود و کدام بهتر است چک یا سفته ؟
در اخذ چک و یا سفته در معاملات تفاوتی هایی وجود دارد که در راستای تبیین موضوع و اولویت اخذ چک به جای سفته مواردی بدین ترتیب می باشد:

از آنجایی که چک قابلیت تعقیب کیفری دارد لیکن سفته چنین قابلیتی ندارد و صرفاً از بعد حقوقی می توان طرح دعوی کرد و از جهتی دیگر صدور گواهی عدم پرداخت در چک تقریباً بدون هزینه می باشد در حالیکه در سفته درصدی از وجه سفته به عنوان هزینه واخواست باید پرداخت گردد. ضمناً برای وصول چک بلا محل ، حسابهای صاحب چک ظرف مدت 24 ساعت مسدود و توقیف می شود و چک بدون تشریفات قضایی به اجرا ثبتی گذاشته می شود و گواهی بدون هزینه صادر می گردد و شکایت کیفری برای چک وجود دارد ولی برای سفته چنین مصداق کیفری وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر

وصول مطالبات

سفته

تعریف سفته در قانون تجارت بدین گونه اشاره شده است که سفته یا فته طلب  سندی تجاری است که بر اساس آن شخصی (صادرکننده سفته) تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) بپردازد.

سفته به علت خطرات نقل و انتقال پول و توسعه تجارت بین‌الملل بین بازرگانان رواج یافت.

امروزه از سفته به عنوان یک وسیله اعتباری در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت در واحدهای تولیدی، صنعتی، تجارتی و خدماتی استفاده می‌شود و سفته در کشور ما  سندی نسبتاً متروک است و اشخاص ترجیح می‌دهند برای اطمینان از دریافت طلب خود از چک استفاده کنند و با تقلب نسبت به قانون به درج تاریخ مؤخر بر روی چک اقدام کنند. از دلایل کاربرد نداشتن سفته می‌توان به وضع ضمانت اجراهای سنگین برای چک در حالی که ضمانت اجرایی سفته چندان تفاوتی با ضمانت اجرایی اسناد عادی ندارد، دریافت مالیات از سفته از طریق حق تمبر به میزان نیم در هزار مبلغ سفته و تشریفات خاص برای اعتراض به پرداخت نشدن سفته و شبهه ربوی بودن تنزیل سفته اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر

مطالبات بانکی

بانکها به عنوان واسطه گر در اقتصاد یک جامعه عمل می نمایند. یعنی بانک ها از طریق جذب سپرده های مشتریان (تجهیز منابع) و اعطای تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی (تخصیص منابع) فعالیت می کنند.

منظور از مطالبات معوق که در ادبیات بانکداری به عنوان مطالبات غیر جاری شناخته می شود نتیجه بروز ریسک اعتباری است. مسئولین بانکی و اقتصادی یک کشور همواره سعی می کنند ریسک اعتباری و مطالبات غیر جاری را به حداقل ممکن برسانند تا از ورشکستگی و پیامدهای منفی آن در امان باشند. لذا سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها باید در جهتی باشد که به کاهش ریسک اعتباری یک بانک کمک نماید.

انواع مطالبات بانکی شامل مطالبات جاری، مطالبات غیرجاری، مطالبات سررسید گذشته، مطالبات معوق و مطالبات مشکوک‌الوصول می‌شوند.

اطلاعات بیشتر

وصول مطالبات

دیه

دیه در لغت و در قاموس، که کتاب معتبری است، بدین گونه معنا می کند: دیه خونبهاست که حق کشته شده (قتیل) می باشد. راغب اصفهانی در معجم الفاظ قرآن می فرماید: یقال لما یعطی فی الدم دیه. یعنی: آنچه در خون (قتل) پرداخت می شود، دیه نام دارد.

در لغتنامه دهخدا ، دیه مالی است که بدل نفس مقتول به ولی او داده می شود. در حالی که در قانون مجازات اسلامی علاوه بر تفکیک نوع دیه ، به تعاریف آن پرداخته است.

قانونگذار در ماده 448 تعریف دیه را بدین گونه اعلام می دارد : دیه مقدر، مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مقرر شده است.

در ماده 449 از همین قانون نیز در خصوص ، دیه ارش اعلام داشته : دیه غیر مقدر است که میزان آن درشرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنی علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.

مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر این که در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.

اینک شما به عنوان یک مطالبه گر می توانید با اخذ مشاوره از وکلای مجرب ما درخصوص اخذ دیه خسارتی خویش کوشا باشید.

اطلاعات بیشتر

فرآیند ارث و انحصار وراثت

0 / 5. 0

مشاوره حقوقی آنلاین