کارت اقامت ترکیه یا کیملیک

تعریف کارت اقامت ترکیه یا کیملیک:

تعریف کارت اقامت ترکیه یا کیملیک:

خلاصه

کارت اقامت ترکیه یا کیملیک کارتی است که دولت ترکیه جهت شناسایی وهویت بخشیدن به شخص ارائه می دهد. این کارت همان کارت ملی خودمان در ایران است که با آن می شود در ادارات و مکانهایی که نیاز به شناسایی است استفاده کرد و از مزایای این کارت  بهره‌مند شد.

دولت ترکیه این کار را به صورت قانونمند اجرا نموده است تا افرادی که می خواهند اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت غیر از اخذ پاسپورت داشته باشند، بتوانند به طور رسمی شناسایی شوند و به مشکلی بر نخورند در مدت اقامتشان در این کشور اما این کارت به منزله کارت شهروندی نیست وصرفا جهت اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت برای بیش از 3ماه اقامت توریستی می باشد.

کیملیک ترکیه چیست؟ در این مطلب به این موضوع می پردازیم و شرایط و مزایای کیملیک کارت به طور کامل شرح داده شده است، به طور خلاصه کسانی که به مدت سه ماه بیشتر در ترکیه اقامت دارند باید ابتدا اقدام به اخذ اقامت ترکیه و  درمرحله دوم اقدام به دریافت کیملیک کارت  ترکیه بکنند  تا مرتکب جرم مهاجرتی نشوند.

کیملیک ترکیه چیست؟

کیملیک ترکیه چیست؟ کلیمیلک کارت ترکیه را  به طور خلاصه می توان همان کارت اقامت کشور ترکیه معرفی کرد، روی این کارت یک شماره ی 11 رقمی وجود دارد که دو رقم اول این عدد را عدد 99 تشکیل داده  است. عدد 99 عدد  t.c  نامبر فرد است که این عدد مخفف کلمه ی جمهوری ترکیه است. روی کیملیک کارت مانند هر کارت شناسایی دیگر مشخصات فرد مثل اسم ، نام خانوادگی، تاریخ تولد و … ثبت شده است و بغیر از این اطلاعات آدرس محل سکونت شخص و اطلاعات در مورد نوع اقامت و مدت اقامت فرد نیز ذکر شده است.

کیملیک کارت ترکیه

کیملیک ترکیه چیست؟ و نشان دهنده چیست؟ کارت کیملیک، کارت ملی شماست و نشان دهنده هویت و ملیت شما می باشد. کارت ملی در تمام کشورها برای تعیین هویت شخص الزامیست و استفاده از آن به سالهای دور از زمان امپراطوری عثمانی برمیگردد که در طول سال ها دچار تغییرات زیادی شده است.

در کارت اقامت ترکیه یا کیملیک مشخصات زیر درج می شود:

در روی کارت:

 1. تصویر شخص درسمت چپ کارت قراردارد
 2. شماره کارت که با کد 99
 3. نام ونام خانوادگی
 4. تاریخ تولد
 5. ملیت
 6. شماره سریال کارت

در پشت کارت:

 1. نوع اقامت دریافتی شما از کشور ترکیه
 2. تاریخ صدور اقامت
 3. تاریخ مجاز بودن اقامت
 4. تاریخ انقضاء اقامت
 5. نام شهری که در آن برای اولین باردرخواست اقامت ثبت شده است.

* مدت زمان اقامت در ترکیه و استفاده از این کارت بین 6 ماه تا 2سال است که بر اساس میزان درخواست شما برای اقامت تعیین می گردد واعتبار آن تا همان مدت درخواست شده می باشد.

روش های دریافت کارت کیملیک

 در مطلب بالا به سؤال کیملیک ترکیه چیست؟ پاسخ داده شد حال  برای دریافت کارت کیملیک ترکیه آسان ترین راه اقدام از طریق اقامت توریستی میباشد.

زمانی که شخص برای اجاره ملک در کشور ترکیه اقدام کند می تواند جهت دریافت کارت کیملیک نیز اقدام کند و مدارک خود را ارائه دهد، در مرحله اول توجه داشته باشید اجاره نامه که می نویسید حتما رسمی باشد و در دفاتر نوتر ثبت شده باشد. زیرا اجاره نامه دست‌نویس و غیر رسمی برای اداره ی مهاجرت قابل قبول نمی باشد. 

برای دریافت این کارت راه های بسیاری از قبیل اقدام از طریق تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج و… وجود دارد اما همانطور که بیان شد ساده‌ترین و راحترین کار اقدام از طریق ویزای توریستی می باشد.

مدارک لازم برای کارت کیملیک

برای دریافت کیملیک کارت در مرحله ی اول دانستن زبان استانبولی اهمیت دارد وقتی خودتان زبان ترکی استانبولی را مسلط باشید به راحتی می توانید مدارک لازم را ارائه دهید و فرم ها را پر کنید زیرا اگر ایراد کوچکی در فرم شما باشد شما ریجکت می شوید و شما مجدد باید یکسال دیگر صبر کنید تا مجدد اقدام کنید. 

زیرا پس از ریجکت شدن به مدت یک سال از درخواست مجدد محروم می شوید. این نکته را حتما توجه کنید که از مدارکتان کپی رنگی بگیرید.

 • اصل پاسپورت تقاضا کننده الزامی می باشد.
 • فرم های پر شده در سایت حتما باید پرینت رنگی داشته باشد.
 • از آخرین ورود خود به ترکیه و مهر آن باید کپی داشته باشید.
 • اصل بیمه نامه سلامت برای افرادی که سن آنها زیر 18 و یا سن آنها بالای 65 سال است اجباری نیست .
 • 6 قطعه عکس متقاضی همراه با پشت‌نویس الزامی می باشد.
 • از شهرداری محل سکونت خود باید تاییدیه تهیه کنید.
 • اگر برای تمدید اقامت خود اقدام کرده اید حتما کپی کارت اقامت خود را به همراه داشته باشید.
 • اگر از همسر خود جدا شده اید حتما مدارک حضانت کودک خود را همراه داشته باشید.
 • اگر فرزند شما سن زیر 18 سال دارد ارائه مدرک تولد آن الزامیست که آن را می توانید از سفارت ایران تهیه کنید.

مزایای استفاده از کارت اقامت در ترکیه یا کیملیک:

 • داشتن کارت کیملیک این امکان را به شما می دهد که در مدارس و یا دوره های آموزشی ثبت نام کنید.
 • با داشتن این کارت می توانید برای باز کردن حساب بانکی اقدام کنید.
 • با داشتن کارت کیملیک می توانید ماشین خریداری کنید.
 • با داشتن کارت امکان پرداخت قبض و مالیات را دارید.
 • با داشتن کیملیک کارت به راحتی می توانید از خدمات درمانی استفاده کنید.
 • با داشتن این کارت اجازه اجاره ملک را دارید.
 • داشتن این کارت به شما اجازه می دهد گزارشی از بدهی ها و پرداختی ها ی خود داشته باشید.

نحوه دریافت کارت اقامت ترکیه یا کیملیک:

درهنگام ورود به ترکیه برای اتباع ایران ویزای سه‌ماهه در فرودگاه صادر می گردد، اما اگر بیش از سه ماه اقامت را داشته باشند نیاز به کارت اقامت ترکیه است چه این اقامت کوتاه مدت چه بلند مدت وچه اقامت توریستی باشد.

 این کارت ارزش و اعتبار کارت ملی ایران را داراست و به همان میزان نگهداری ازآن دارای اهمیت است، زیرا در صورت گم شدن یا دزدیده شدن آن صدور کارت المثنی دشواریها و سختی های زیادی دارد و مشمول هزینه های اضافی و از دست دادن بازه زمانی یک‌ماهه خواهد بود.

پس در وهله اول باید از این کارت اقامتی یک کپی یا عکس داشته باشید تا در صورت مفقودی یا دزدیده شدن بتوانید اقدام به اخذ مجدد آن نمایید ودر هنگام استفاده از این کارت به آن دسترسی داشته باشید.

شرایط دریافت کارت کیملیک

برای گرفتن کیملیک کارت یا اخذ اقامت ترکیه در مرحله اول باید اقامت ترکیه را بگیرید که برای گرفتن اقامت ترکیه می توانید از طریق ازدواج، سرمایه گذاری، تحصیل، کار و… اقدام کنید که هر کدام دارای شرایط خاص خود می باشد. 

دریافت اقامت ترکیه معمولا مدت یکساله دارد و شخص متقاضی با راه های ساده مانند اجاره ملک، خرید ملک در ترکیه، تحصیل ، ازدواج و… می تواند اقامت ترکیه را اخذ نماید. اگر شما شرایط گرفتن اقامت ترکیه را نداشته باشید در نتیجه نمی توانید از نظر اداره مهاجرت کیملیک کارت دریافت کنید.

از شرایط گرفتن کارت کیملیک ترکیه این است که شخص متقاضی حتما برای خود بیمه سلامت خریداری کند و هیچ گونه عمل خلاف قوانین مهاجرت ترکیه انجام نداده باشد. 

عمل خلاف به این معنی نیست که شخص مرتکب خلافی شده باشد، اگر شخص بدون داشتن اقامت کاری در این کشور کار کند مرتکب خلاف مهاجرتی شده است و این سبب می شود که نتواند کیملیک کارت دریافت کند. 

شما بعد از گرفتن اقامت حتما باید برای گرفتن کیملیک کارت اقدام کنید زیرا اقدام نکردن برای آن نیز جرم محسوب می شود.

هزینه دریافت کارت کیملیک

اگر کسی بیش از 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشد باید برای اخذ اقامت دائم ترکیه اقدام کند که این کار نیاز به پروسه ی طولانی دارد و باید وقت زیادی صرف آن بکنید. و اگر شخص اقامت موقت می خواهد باید برای اقامت موقت و دریافت کیملیک کارت اقدام کند. 

اشخاصی که از کشور ایران در ترکیه حضور دارند می توانند فقط 90 روز در این کشور اقامت کنند برای مهاجرت به کشور ترکیه ایرانیان  نیاز به ویزا ندارند و با پاسپورت می توانند مهاجرت خود را آغاز کنند. 

با داشتن کیملیک کارت شما بدون هیچ مشکلی تا وقت تعیین شده می توانید در ترکیه اقامت داشته باشید. اقامت از طریق کیملیک در ترکیه شما باید هزینه پرداخت کنید که برای هر نفر حدود 200 دلار می باشد.

هزینه کیملیک کارت شامل موارد زیر است:

 • هزینه شامل ترجمه پاسپورت شخص متقاضی
 • مالیات جهت اقامت یک ساله شخص که باید به اداره مالیات ترکیه پرداخت شود.
 • تاییدیه ی نوتر شامل هزینه می باشد که باید پرداخت کنید.
 • هزینه ای که جهت یک سال بیمه درمانی باید پرداخت کنید.
 • هزینه جهت اجاره خانه باید پرداخت شود.
 • هزینه هایی که در دفتر خانه رسمی ترکیه باید پرداخت شود.
 • هزینه جهت معاینات و آزمایش های پزشکی باید پرداخت شود.
 • هزینه که سفارت بابت تایید مدارک دریافت می کند.

انواع کیملیک کارت

 کیملیک کارت کارت شهروندی ترکیه نمی باشد و فقط هویت شما را در اقامت بیش از سه‌ماهه مشخص می کند.کیملیک کارت سه نوع است که شامل موارد زیر می باشد:

کیملیک کارت قرمز: این نوع کیملیک کارت برای اقامت توریستی است و شخص متقاضی فقط در مدت تعیین شده می تواند در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و نمیتواند به کار کردن در این کشور بپردازد.

کیملیک کارت زرد: این نوع کارت برای دانشجویان است که پذیرش دانشگاه ترکیه را گرفته اند.

کیملیک کارت آبی: این نوع کیملیک کارت برای افرادی است که اقامت کاری آنها توسط کارفرما در شرکت ها درخواست داده شده است.

مدت اعتبار کارت کیملیک

مدت اعتبار کارت اقامت ترکیه یا کیملیک

مدت زمان اعتبار کیملیک کارت بستگی به مدت زمان اقامت شما در ترکیه دارد، زمانی که شما برای اقامت اقدام کردید و برای اقامت شما 6 ماه یا 2 سال تعیین کردند اعتباری که کیملیک کارت شما دارد نیز همین مقدار است.

ریجکت شدن درخواست کارت کیملیک

ممکن است فرد متقاضی به دلیل نقص در مدارک و ارائه مدارک نامعتبر باعث شود که کشور ترکیه شخص را ریجکت کند و اداره مهاجرت به شخص مهلت 10 روزه می دهد که اقدام به ترک خاک ترکیه بکند اگر در این ده روز این کشور را ترک نکند هنگام خروج از کشور باید جریمه اقامت اضافی خود را پرداخت کند. 

اگر شخصی ریجکت شود به مدت 5 سال حق رفتن به کشور ترکیه را ندارد و پرونده شخص بعد از 5 سال مورد بررسی قرار می گیرد.

گم شدن کارت کیملیک و شرایط اخذ مجدد این کارت:

اگرکارت اقامت در ترکیه مفقود شد باید مفقودی آنرا به اداره پلیس اعلام کنید و بگویید کارت دزدیده شده است وگرنه اگر بگویید کارت گم شده است گرفتن نامه صدور مجدد کارت به اداره مهاجرت با دشواری مواجه خواهد شد.

 1. مراجعه به اداره پلیس برای اعلام مفقودی
 2. دریافت برگه نفوس (nufus belgesi)
  این برگه نشانه اقامتگاه شماست در هر محله یک اداره نفوس می باشد این برگ هنگام اصل کیملیک ، سند خانه، ثبت قبوض و … به شما داده می شود.
 3. رفتن به اداره مهاجرت

در مرحله بعد مراجعه به اداره مهاجرت می باشد برای رفتن به این اداراه ارائه مدارکی مانند یک قطعه عکس، کپی پاسپورت، اگر از کارت کیملیک قبلی خود کپی دارید ارائه دهید، گزارش مفقودی پلیس، برگه اداره نفوس را ارائه دهید تا برای دریافت المثنی کیملیک کارت اقدام کنید. 

اگر مدارک شما کامل باشد باید هزینه 80 دلار آمریکا و 28 لیر ترکیه در بانک پرداخت کنید.

در مرحله بعد مراجعه به اداره مهاجرت می باشد برای رفتن به این اداراه ارائه مدارکی مانند یک قطعه عکس، کپی پاسپورت، اگر از کارت کیملیک قبلی خود کپی دارید ارائه دهید، گزارش مفقودی پلیس ، برگه اداره نفوس را ارائه دهید تا برای دریافت المثنی کیملیک کارت اقدام کنید. اگر مدارک شما کامل باشد باید هزینه 80 دلار آمریکا و 28 لیر ترکیه در بانک پرداخت کنید.

پس از دریافت نامه جهت صدور مجدد کارت مدارکی هم باید ضمیمه آن شود که این مدارک شامل :

(کپی کارت گم شده، نامه پلیس، برگه نفوس یا برگه اقامتی برای مشخص شدن محل سکونت شما که در کدام منطقه ترکیه هستید و مبلغ پرداختی جهت صدور مجدد کارت، کپی پاسپورت همه ی افراد خانواده در صورت همراه داشتن خانواده با خود، یک قطعه عکس خود یا تک تک افراد خانواده در صورت همراه بودن آنها با شخص سرپرست خانواده).

نامه را همراه مدارک فوق به اداره مهاجرت برده و منتظر می مانید تا کارت جدید به درب منزل شما پست شود. صدور مجدد این کارت 3 ماه طول می کشد، برای همین توصیه زیادی شده که از این کارت کیملیک به خوبی مراقبت کنید تا هزینه اضافی و وقت را از دست ندهید.  

علاوه بر اطلاعات  ارائه شده در سایت وکیلیو کارشناسان ما آماده ارائه مشاوره تخصصی در حوزه مهاجرت، ویزای استارتاپ کشورهای مختلف مانند ویزای استارتاپ انگلیس به صورت کاملا رایگان به شما عزیزان می باشد.

0 / 5. 0

مشاوره حقوقی آنلاین